Saatekirjade blankettid funktsionaalse diagnostika uuringutele

EHHOKARDIOGRAAFIA SAATEKIRI

EKG HOLTER-MONITOORINGU SAATEKIRI

VELOERGOMEETRIA SAATEKIRI

VERERÕHU HOLTER-MONITOORINGU SAATEKIRI

EKG e. elektrokardiogramm - nn. südamefilm, südame töö registreerimine rahuolekus. Patsient lamab kušetil, jalgadele ja kätele ning rindkerele kinnitatakse elektroodid ja aparaat kirjutab üles südame töö kõveratena. Saab hinnata südame löögisagedust, leida rütmihäireid ja verevarustuse häireid.

Patsiendi meelespea

Tehakse EKG kabinetis (IV korrus A-korpus, ruum 419) igal tööpäeval 08.00-15.30 ja vajadusel ööpäevaringselt erakorralise meditsiini osakonnas (I korrus A-korpus). Oluline on hinnata EKG-d dünaamikas, s.t. võrrelda varasematega, seetõttu hoidke oma viimane Teile antud EKG käepärast ja võtke kaasa meditsiiniasutusse pöördumisel.

Veloergomeetria - elektrokardiogrammi (EKG) registreerimine ja vererõhu mõõtmine füüsilise koormuse ajal. Südamehaiguste puhul võib olla nii, et rahuolekus registreeritud EKG-s häireid ei esine, kuid need tulevad esile just koormuse tingimustes või tekib just koormusel vererõhu ülemäärane tõus. Veloergomeetriaga saab välja selgitada ka koormustaluvuse ja koormusest taastumise kiiruse - nende järgi on raviarstil parem anda soovitusi igapäevaelus rakendatava füüsilise koormuse kohta. Vajalik on etteregistreerimine saatva arsti poolt haigla informaatori kaudu (telefon 786 8569 ja 786 8595).

Patsiendi meelespea

Uuring toimub haiglahoones Kubijal IV korrusel A-korpuses kabinetis 419 (EKG kabinet) ja kestab koos ettevalmistamise, koormuse ja taastumisega ~30-40 minutit. Patsiendi paljale ülakehale kinnitatakse kleepsudega elektroodid (vajadusel peab õde meestel rinnal esineva tiheda karvkatte tõttu kleepsude kinnituskohad eelnevalt puhtaks raseerima). Esimene kardiogramm tehakse lamavas asendis rahuolekus, siis istub patsient jalgrattale (ratas paigal, pedaalid liiguvad) ja hakkab väntama. Koormust doseeritakse automaatselt eelnevalt sisestatud programmi alusel, lähtudes patsiendi kehakaalust, vanusest, treenitusest ja haigusest. Alustatakse kergemast koormusest ja järk-järgult suurendatakse seda, üldjuhul peaks lõpuks saavutama submaksimaalse pulsisageduse (190 - vanus). Koormus katkestatakse varem, kui patsient ei jõua enam või tekivad muud kaebused (valu rinnus, pearinglus, õhupuudus vms.) või ilmnevad muutused kardiogrammil või tõuseb vererõhk ülemäära kõrgele. Kogu uuringu ajal on kardiogramm näha arsti ees oleval ekraanil ja korduvalt mõõdab õde vererõhku. Pärast jalgrattasõitu läheb patsient uuesti lamama ja jälgitakse taastumist ~8 minuti jooksul. Uuringule tulles on soovitav panna selga avaram, jalgade liikumist mittesegav riietus või spordiriietus. Kes kannab prille, peaks ka need kaasa võtma, kuna uuringu ajal tuleb jälgida skaala näitu. Soovitav oleks teada oma pikkust ja kehakaalu, aga kaaluda on võimalik ka kabinetis. Kindlasti võtta kaasa viimati tehtud EKG ja varasemad veloergomeetria andmed (kui on tehtud). Kui arst ei ole ära keelanud enne uuringut ravimite võtmist, siis võtta neid nagu tavaliselt. Vastuse saab kätte kohe pärast uuringut.

Ehhokardioskoopia - südame uuring ultraheli abil - nii on võimalik muuta süda ekraanil nähtavaks. Saab mõõta südame õõnte suurust ja seinte paksust, hinnata südame kui pumba funktsiooni ja klappide seisundit, diagnoosida kaasasündinuid ja omandatud klapirikkeid jms. Uuring on patsiendile ohutu, ei anna kiirgust nagu röntgenuuringud. Vajalik etteregistreerimine saatva arsti poolt haigla registratuuri kaudu (telefon 786 8569 ja 786 8595).

Patsiendi meelespea

Uuring toimub haigla hoones Kubijal IV korrusel C-korpuses kabinetis 409 ja kestab olenevalt haiguse raskusest ja patsiendi keha läbipaistvusest 10-40 minutit. Tuleb lamada vasemal küljel ja südant vaadatakse anduriga rindkere pealt. Vajalik oleks kaasa võtta viimati tehtud kardiogramm ja varasemad ehhokardiograafia protokollid (kui varem on tehtud seda uuringut). Eelnevalt võib süüa ja juua ning soovitav oleks kõik ettenähtud ravimid sisse võtta nagu tavaliselt. Vastuse saab kätte kohe pärast uuringut.

EKG - Holter-monitooring - südame löökide registreerimine elektrokardiogrammina pika aja jooksul, tavaliselt ~ ööpäev. Tulemus sisestatakse arvutisse ja nii on võimalik näha, milline oli südametegevus eri aegadel ja välja selgitada, kas patsiendi kaebuste taga (näiteks valu või südame kloppimine) on ka objektiivne muutus või mitte, samas võib olla ka vastupidine olukord, et EKG-l esineb ravi vajav patoloogia, kuid patsient ise seda ei tunnetagi. Näidustused:

  • teadvuse kaotused (korduvad)
  • ebaselged nõrkusehood
  • subjektiivselt tuntavad rütmihäired
  • EKG-l registreeritud rütmihäirete sageduse väljaselgitamine
  • rütmihäired pärast läbipõetud südameinfarkti
  • rütmihäirete vastase ravi efektiivsuse kindlakstegemine.

Patsiendi meelespea

Uuring toimub haigla hoones Kubijal IV korrusel A-korpuses kabinetis 419 (EKG-kabinet), vajalik eelnev registreerimine telefonil 786 8557 saatva arsti poolt. Kaasa võtta saatekiri ja EKG. Patsiendi rindkerele kinnitatakse EKG-elektroodid, mis on ühenduses registreerimisseadmega (väike karp, mis seotakse riidest kotikesega vasemale küljele) ja see kõik jääb riiete alla. Soovitav on selga panna laiem pluus või kampsun. Pärast aparaadi paigaldamist läheb patsient koju (kui ei viibi haiglaravil). Aparaadi kaasaskandmise ajal salvestatakse kõik südamelöögid. Patsient võib vabalt liikuda, hoiduda tuleks ainult aparaadi märjakstegemise ja põrutamise eest. Patsient kirjutab kaasa antud lehele esinenud kaebused ja nende kellaaja. Aparaadi ära võtmine toimub järgmisel päeval umbes samal ajal EKG kabinetis. Uuringu andmete arvutisse sisestamine ja läbitöötamine võtab aega ja seetõttu saab vastuse kätte hiljem või toimetame ise saatvale arstile kätte.

Spirograafia - hingamisfunktsiooni hindamine. Mõõdetakse kopsumahtu, hinnatakse sisse- ja väljahingamise võimet. Tavaliselt tehakse spirograafiat õhupuuduse põhjuse väljaselgitamiseks (kui on kopsuhaiguse kahtlus) või erinevate kopsuhaiguste eristamiseks.

Bronhodilataatortestiga (BDT) saab kindlaks teha, kas pärast kopsutorusid laiendavat ravimit hingamisfunktsioon paraneb või mitte

Patsiendi meelespea

Uuring toimub haigla hoones Kubijal IV korrusel A-korpuses kabinetis 419 igal tööpäeval järgmiselt:

E 13.00 - 15.00

T, K, R 8.00 - 9.30 ja 13.00 - 15.00

N 8.00 - 11.00

Ette registreerida ei ole vaja. Uuring kestab ~10 minutit, koos bronhodilataatortestiga kuni 25 min., aga kuna on "elav" järjekord, siis võib aega rohkem minna.

Õe õpetuse järgi tuleb aparaadiga ühendatud otsiku kaudu tugevasti välja ja sisse hingata. Kui tarvitate inhalaatoreid, siis on soovitav neid 4 tundi enne uuringut mitte tarvitada. Teiste ravimitega toimige nii, nagu arst Teile ütles (üldjuhul võib võtta). Samuti ei tohi 4 tundi enne suitsetada. Kui on määratud ka bronhodilataatortest, siis pärast esimest hingamist antakse sisse hingata kopsutorusid laiendavat ravimit ja tehakse siis 10 min. pärast uus sisse- ja väljahingamine. See ravim võib tekitada kerget südamekloppimist, mis pole ohtlik ja möödub varsti. Uuringu vastuse saab kätte kohe